BA+421 918 997 473 Objednávky na predoperačné vyšetrenia a operácie
BA+421 911 546 064Pooperačné kontroly a ambulancia
BB+421 917 915 380Banská Bystrica
Prekážajú vám okuliare pri športe? Máme pre vás riešenie!
Od Redakcia - Medicínsky recenzent: MUDr. Ivo Ďurkovič, MPH
Aké veľké obmedzenie predstavujú dioptrické okuliare vie každý športovec. A to nielen ten vrcholový, ale aj rekreačný. A ak sa hovorí, že na všetko sa dá zvyknúť, tak v prípade nosenia korekčných pomôcok to úplne neplatí. Niektoré športy s okuliarmi vykonávať jednoducho nemôžete a aj kontaktné šošovky majú svoje limity. Ak sa však svojich obľúbených činností vzdať nechcete, máme riešenie.
Tí z vás, ktorí okuliare už nejaký ten piatok nosíte, by ste našli pravdepodobne desiatky činností, povolaní, ale aj športov, kde vám okuliare prekážajú. A práve o problémoch s korekčnými pomôckami pri športovaní je dnešný článok. Prezradíme, na čo musíte byť pripravení, ak sa vám zhoršuje zrak aj ako sa navždy zbaviť zlého zraku a korekčných pomôcok.
Ešte pred tým ako sa pozrieme na najväčšie komplikácie, ktoré predstavuje nekvalitný zrak je potrebné si povedať, ktoré očné vady spôsobujú rozmazané videnie. Veľmi jednoducho je možné povedať, že v podstate všetky refrakčné vady a väčšina očných chorôb.
Krátkozrakosť sa prejavuje rozmazaným videním do diaľky, ďalekozrakosť do blízka. Po štyridsiatke každý človek stráca schopnosť zaostrovať na veľmi krátke vzdialenosti, čo je jasný znak toho, že sa začína prejavovať presbyopia, ľudovo tiež syndróm krátkych rúk. Odvtedy si bez tzv. okuliarov na čítanie neprečítate správy vo vašom mobile ani vašu obľúbenú knihu. Neostré videnie spôsobuje aj astigmatizmus, ktorého príčinou vzniku je nepravidelný tvar rohovky.
Z vážnych očných chorôb, pri ktorých pacient stráca zrakovú ostrosť, môžeme spomenúť napríklad vekom podmienenú degeneráciu makuly či kataraktu – šedý zákal, ktorý trápi najmä ľudí v seniorskom veku a jedinou možnosťou, ako sa jej zbaviť, je výmena zakalenej šošovky za umelú.
Ako sme písali vyššie, rôznych obmedzení a problémov, ktoré predstavujú dioptrické okuliare, ale aj kontaktné šošovky, by sme našli desiatky. Pozrime sa teraz na tie najčastejšie.
V súvislosti so športovaním nemôžeme začať ničím iným ako bezpečnosťou. Klasické dioptrické okuliare sú nevhodné pre množstvo druhov športov. Okrem klasických individuálnych kontaktných športov, akými sú napríklad karate, box či džudo s okuliarmi nemôžete vykonávať ani tie kolektívne. Ak sa preto nechcete vzdať hokeja, futbalu, hádzanej, basketbalu či volejbalu, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka a zaobstarať si špeciálne športové okuliare. Alebo sa spoľahnúť na kontaktné šošovky. Tie sa vám však môžu počas hry posunúť či vypadnúť. Ak sa vám to stane a nemáte náhradné, s hrou ste skončili. Zároveň, kontaktné šošovky nie sú vhodné napríklad na plážový futbal či plážový volejbal.
Medzi najčastejšie problémy, ktoré predstavujú dioptrické okuliare, patrí nepochybne (ne)možnosť ich okamžitého nahradenia. Je to všeobecný problém, ktorý sa netýka len športovania. Takmer každý majiteľ dioptrických okuliarov zažije, že si okuliare niekde zabudne, že ich stratí alebo poškodí. A nakoľko nie je bežné, že by sme mali pri sebe náhradné okuliare, môže dôjsť skutočne k veľkému problému. A ak povieme, že až k život ohrozujúceho, nebudeme preháňať. Viete si totiž predstaviť šoférovať večer auto bez vašich okuliarov?
V tomto prípade môžu byť vhodnou alternatívou kontaktné šošovky. Tie nahradíte relatívne rýchlo. Aj ak nemáte práve pri sebe náhradné, môžete zbehnúť do najbližšej optiky a kúpiť si nové balenie. Ako sme ale písali vyššie, aj kontaktné šošovky nie sú, čo sa športov týka, bez obmedzení.
Užívať si naplno letnú dovolenku, blázniť sa s deťmi vo vode či vyskúšať napríklad vodné lyže sa neodporúča nielen s dioptrickými okuliarmi, ale ani s kontaktnými šošovkami. Tie ešte dokážete ako-tak ochrániť, ak budete počas vášho pobytu vo vode používať plavecké či potápačské okuliare. Inak sa musíte pripraviť na výrazné obmedzenia. Ak pôjdete do vody bez korekčných pomôcok, zhorší sa vám schopnosť orientácie, čo môže byť nebezpečné najmä u starších ľudí. Ak vojdete do mora bez okuliarov či šošoviek s deťmi a trpíte krátkozrakosťou, dajte si pozor, aby ste ich mali stále pri sebe. Ak sa vzdialia o viac ako 5 metrov, môžete mať problém ich nájsť.
Na koniec sme si nechali jednu z najobľúbenejších športových aktivít – beh. To isté ale v podstate platí aj pre bicyklovanie či korčuľovanie na kolieskových korčuliach. Okrem zlepšovania či udržiavania si fyzickej kondície majú tieto športy veľmi pozitívny vplyv aj na našu psychiku. A možno by ste neverili, aj na zrak. V prírode je totiž množstvo impulzov, ktoré nás nútia zaostrovať do diaľky. Tým vyvažujeme zaostrovanie do blízka, ktoré je veľkým problémov súčasnej doby. Sedavé zamestnanie a dlhé hodiny pred obrazovkou počítača nám berú zrak. Zároveň, športovanie v prírode nás zbavuje stresu a pomáha odbúravať napätie. S dioptrickými okuliarmi si však veľmi dobre nezabeháte a bez nich nemôžete absorbovať všetko, čo vám príroda ponúka. A to je škoda, nemyslíte?
Ďalšie komplikácie pre pacientov s okuliarmi prestavuje zimné obdobie. Zahmlievanie skiel pri prechode zo zimy do tepla zažíva každý. Nie je to však až taký problém, nakoľko o chvíľu zahmlenie pominie. Väčším problémom sú okuliare pre vyznávačov zimných športov. Najmä pre tých, ktorí nepoužívajú kontaktné šošovky. Bežné dioptrické okuliare sú nebezpečné. Pri páde sa môžu rozbiť a vážne poškodiť nielen oči, ale celú tvár. Niektoré modely sa nezmestia pod lyžiarske okuliare a tak sú najmä počas zlého počasia v podstate nepoužiteľné. A opäť platí, že pri ich poškodení alebo zabudnutí máte o problém naviac. Lyžovačku ani sánkovanie s deťmi si naplno neužijete.
Pre to, aby ste sa zbavili dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek stačí jediné. Mať kvalitný zrak. Takouto odpoveďou sme vám teraz asi príliš nepomohli, však? Samozrejme, má to aj pokračovanie. Ostrý zrak vám prinavráti laserová operácia očí.
Prešiel vám práve po chrbte mráz pri predstave, že vám bude niekto operovať jeden z najcitlivejších orgánov v tele? Obavy z operácie očí sú úplne zbytočné. Laserové operácie očí patria totiž medzi najbezpečnejšie operácie spomedzi všetkých. Moderné metódy, ktoré sú súčasťou portfólia v iClinic sú bezbolestné, rýchle a predstavujú pre pacienta minimálne riziko pooperačných komplikácií. Je to vďaka používaniu špičkových femtolaserov, ktoré sú maximálne presné a k očiam jemné a citlivé. Nový femtosekundový laser VISUMAX 800 vás dioptrií zbaví už za menej ako 10 sekúnd. Je to niečo neuveriteľné pre chirurgov aj pre pacientov. Všetko je vlastne hotové skôr, ako stihne lekár čokoľvek povedať.
Tento typ lasera sa využíva napríklad pri doslova revolučnej metóde korekcie zraku - ReLEx SMILE PRO. Pri nej femtosekundový laser vykoná väčšinu zákroku. Počas niekoľkých sekúnd vytvorí v rohovke rez o veľkosti iba dvoch až troch milimetrov. Lekár následne cez tento rez vyberie časť rohovky v tvare malého disku. Táto časť obsahuje dioptrie či astigmatizmus, ktoré je potrebné odstrániť. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá. Na rozdiel od starších metód táto metóda neporušuje povrch rohovky Výsledkom je okamžitý wow efekt z lepšieho videnia a veľmi krátka rekonvalescencia. Pacient môže večer v deň zákroku normálne fungovať. O sedem dní po operácii môže opäť športovať.
Druhým postupom korekcie zrakových vád je výmena šošovky za umelú. Štandardne k nej dochádza po štyridsiatke, kedy sa u pacienta začína prejavovať presbyopia. Aj v tomto prípade môžeme odporučiť femtolaserovú operáciu – FEMTO Z-Prelex, pri ktorej laser nahrádza skalpely či iné ostré operačné nástroje. Vďaka novej trifokálnej šošovke sa pacient navždy zbaví nielen presbyopie, ale tiež krátkozrakosti a ďalekozrakosti. Zároveň si zabezpečí jedinú stopercentnú prevenciu pred vznikom šedého zákalu, nakoľko ten sa na umelej šošovke nevytvorí.
Tí z vás, ktorí okuliare už nejaký ten piatok nosíte, by ste našli pravdepodobne desiatky činností, povolaní, ale aj športov, kde vám okuliare prekážajú. A práve o problémoch s korekčnými pomôckami pri športovaní je dnešný článok. Prezradíme, na čo musíte byť pripravení, ak sa vám zhoršuje zrak aj ako sa navždy zbaviť zlého zraku a korekčných pomôcok.
Príčinou rozmazaného videnia môže byť množstvo očných vád a chorôb
Ešte pred tým ako sa pozrieme na najväčšie komplikácie, ktoré predstavuje nekvalitný zrak je potrebné si povedať, ktoré očné vady spôsobujú rozmazané videnie. Veľmi jednoducho je možné povedať, že v podstate všetky refrakčné vady a väčšina očných chorôb.Krátkozrakosť sa prejavuje rozmazaným videním do diaľky, ďalekozrakosť do blízka. Po štyridsiatke každý človek stráca schopnosť zaostrovať na veľmi krátke vzdialenosti, čo je jasný znak toho, že sa začína prejavovať presbyopia, ľudovo tiež syndróm krátkych rúk. Odvtedy si bez tzv. okuliarov na čítanie neprečítate správy vo vašom mobile ani vašu obľúbenú knihu. Neostré videnie spôsobuje aj astigmatizmus, ktorého príčinou vzniku je nepravidelný tvar rohovky.
Z vážnych očných chorôb, pri ktorých pacient stráca zrakovú ostrosť, môžeme spomenúť napríklad vekom podmienenú degeneráciu makuly či kataraktu – šedý zákal, ktorý trápi najmä ľudí v seniorskom veku a jedinou možnosťou, ako sa jej zbaviť, je výmena zakalenej šošovky za umelú.
Dioptrické okuliare: aj s týmito obmedzeniami musíte počítať
Ako sme písali vyššie, rôznych obmedzení a problémov, ktoré predstavujú dioptrické okuliare, ale aj kontaktné šošovky, by sme našli desiatky. Pozrime sa teraz na tie najčastejšie.
Nebezpečné nielen pri kontaktných športoch
V súvislosti so športovaním nemôžeme začať ničím iným ako bezpečnosťou. Klasické dioptrické okuliare sú nevhodné pre množstvo druhov športov. Okrem klasických individuálnych kontaktných športov, akými sú napríklad karate, box či džudo s okuliarmi nemôžete vykonávať ani tie kolektívne. Ak sa preto nechcete vzdať hokeja, futbalu, hádzanej, basketbalu či volejbalu, budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka a zaobstarať si špeciálne športové okuliare. Alebo sa spoľahnúť na kontaktné šošovky. Tie sa vám však môžu počas hry posunúť či vypadnúť. Ak sa vám to stane a nemáte náhradné, s hrou ste skončili. Zároveň, kontaktné šošovky nie sú vhodné napríklad na plážový futbal či plážový volejbal.
Stratené či poškodené okuliare v momente nenahradíte
Medzi najčastejšie problémy, ktoré predstavujú dioptrické okuliare, patrí nepochybne (ne)možnosť ich okamžitého nahradenia. Je to všeobecný problém, ktorý sa netýka len športovania. Takmer každý majiteľ dioptrických okuliarov zažije, že si okuliare niekde zabudne, že ich stratí alebo poškodí. A nakoľko nie je bežné, že by sme mali pri sebe náhradné okuliare, môže dôjsť skutočne k veľkému problému. A ak povieme, že až k život ohrozujúceho, nebudeme preháňať. Viete si totiž predstaviť šoférovať večer auto bez vašich okuliarov?
V tomto prípade môžu byť vhodnou alternatívou kontaktné šošovky. Tie nahradíte relatívne rýchlo. Aj ak nemáte práve pri sebe náhradné, môžete zbehnúť do najbližšej optiky a kúpiť si nové balenie. Ako sme ale písali vyššie, aj kontaktné šošovky nie sú, čo sa športov týka, bez obmedzení.
Voda je nepriateľom nielen okuliarov, ale aj šošoviek
Užívať si naplno letnú dovolenku, blázniť sa s deťmi vo vode či vyskúšať napríklad vodné lyže sa neodporúča nielen s dioptrickými okuliarmi, ale ani s kontaktnými šošovkami. Tie ešte dokážete ako-tak ochrániť, ak budete počas vášho pobytu vo vode používať plavecké či potápačské okuliare. Inak sa musíte pripraviť na výrazné obmedzenia. Ak pôjdete do vody bez korekčných pomôcok, zhorší sa vám schopnosť orientácie, čo môže byť nebezpečné najmä u starších ľudí. Ak vojdete do mora bez okuliarov či šošoviek s deťmi a trpíte krátkozrakosťou, dajte si pozor, aby ste ich mali stále pri sebe. Ak sa vzdialia o viac ako 5 metrov, môžete mať problém ich nájsť.
Beh má pozitívne účinky aj na psychiku. So zlým zrakom sa o ne pripravujete
Na koniec sme si nechali jednu z najobľúbenejších športových aktivít – beh. To isté ale v podstate platí aj pre bicyklovanie či korčuľovanie na kolieskových korčuliach. Okrem zlepšovania či udržiavania si fyzickej kondície majú tieto športy veľmi pozitívny vplyv aj na našu psychiku. A možno by ste neverili, aj na zrak. V prírode je totiž množstvo impulzov, ktoré nás nútia zaostrovať do diaľky. Tým vyvažujeme zaostrovanie do blízka, ktoré je veľkým problémov súčasnej doby. Sedavé zamestnanie a dlhé hodiny pred obrazovkou počítača nám berú zrak. Zároveň, športovanie v prírode nás zbavuje stresu a pomáha odbúravať napätie. S dioptrickými okuliarmi si však veľmi dobre nezabeháte a bez nich nemôžete absorbovať všetko, čo vám príroda ponúka. A to je škoda, nemyslíte?
Zima okuliarom nepraje
Ďalšie komplikácie pre pacientov s okuliarmi prestavuje zimné obdobie. Zahmlievanie skiel pri prechode zo zimy do tepla zažíva každý. Nie je to však až taký problém, nakoľko o chvíľu zahmlenie pominie. Väčším problémom sú okuliare pre vyznávačov zimných športov. Najmä pre tých, ktorí nepoužívajú kontaktné šošovky. Bežné dioptrické okuliare sú nebezpečné. Pri páde sa môžu rozbiť a vážne poškodiť nielen oči, ale celú tvár. Niektoré modely sa nezmestia pod lyžiarske okuliare a tak sú najmä počas zlého počasia v podstate nepoužiteľné. A opäť platí, že pri ich poškodení alebo zabudnutí máte o problém naviac. Lyžovačku ani sánkovanie s deťmi si naplno neužijete.
Ako sa zbaviť korekčných pomôcok raz a navždy?
Pre to, aby ste sa zbavili dioptrických okuliarov a kontaktných šošoviek stačí jediné. Mať kvalitný zrak. Takouto odpoveďou sme vám teraz asi príliš nepomohli, však? Samozrejme, má to aj pokračovanie. Ostrý zrak vám prinavráti laserová operácia očí.Prešiel vám práve po chrbte mráz pri predstave, že vám bude niekto operovať jeden z najcitlivejších orgánov v tele? Obavy z operácie očí sú úplne zbytočné. Laserové operácie očí patria totiž medzi najbezpečnejšie operácie spomedzi všetkých. Moderné metódy, ktoré sú súčasťou portfólia v iClinic sú bezbolestné, rýchle a predstavujú pre pacienta minimálne riziko pooperačných komplikácií. Je to vďaka používaniu špičkových femtolaserov, ktoré sú maximálne presné a k očiam jemné a citlivé. Nový femtosekundový laser VISUMAX 800 vás dioptrií zbaví už za menej ako 10 sekúnd. Je to niečo neuveriteľné pre chirurgov aj pre pacientov. Všetko je vlastne hotové skôr, ako stihne lekár čokoľvek povedať.
Tento typ lasera sa využíva napríklad pri doslova revolučnej metóde korekcie zraku - ReLEx SMILE PRO. Pri nej femtosekundový laser vykoná väčšinu zákroku. Počas niekoľkých sekúnd vytvorí v rohovke rez o veľkosti iba dvoch až troch milimetrov. Lekár následne cez tento rez vyberie časť rohovky v tvare malého disku. Táto časť obsahuje dioptrie či astigmatizmus, ktoré je potrebné odstrániť. Rohovka tak ostáva pevná a celistvá. Na rozdiel od starších metód táto metóda neporušuje povrch rohovky Výsledkom je okamžitý wow efekt z lepšieho videnia a veľmi krátka rekonvalescencia. Pacient môže večer v deň zákroku normálne fungovať. O sedem dní po operácii môže opäť športovať.
Druhým postupom korekcie zrakových vád je výmena šošovky za umelú. Štandardne k nej dochádza po štyridsiatke, kedy sa u pacienta začína prejavovať presbyopia. Aj v tomto prípade môžeme odporučiť femtolaserovú operáciu – FEMTO Z-Prelex, pri ktorej laser nahrádza skalpely či iné ostré operačné nástroje. Vďaka novej trifokálnej šošovke sa pacient navždy zbaví nielen presbyopie, ale tiež krátkozrakosti a ďalekozrakosti. Zároveň si zabezpečí jedinú stopercentnú prevenciu pred vznikom šedého zákalu, nakoľko ten sa na umelej šošovke nevytvorí.
Uvažujete nad bezbolestným odstránením dioptrií?
Pošlite nám nezáväzný kontaktný formulár ešte dnes. Ozveme sa vám a dohodne sa s vami na ďalšom postupe. Mimochodom, vedeli ste, že v našej ponuke nájdete aj operácie s limitovanou zľavou, ktorými je možné odstrániť najčastejšie vyskytujúce sa zrakové problémy? Pozrite si v cenníku, ktoré to sú.Najnovšie príspevky
Objednajte sa bezplatne na konzultáciu
BRATISLAVA
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
+421 918 997 473
(objednávky na predoperačné vyšetrenia)
+421 911 546 064
(pooperačné kontroly a ambulancia)
BANSKÁ BYSTRICA
+421 917 915 380
Online objednávka